מחיר פנסיון
פנסיון לכלבים, קטן ומשפחתי: תנאים מצויינים לכלב, יחס אישי ומחירים נוחים מאז 1996

חברו הטוב של הכלב - טיפים יעילים לאילוף כלבים

הבאתם גור קטן וחמוד הביתה, הוא מיד מתחבב על כל בני הבית, אבל מהר מאוד, אתם מגלים "הפתעות" קטנות שהדייר החדש vשאיר בכל פינה. שלוליות של פיפי, נעל בית מכורסמת, סימני שיניים על הריהוט החדש בסלון. גור כלבים שקול לתינוק אנושי, ההסתגלות שלו אל הבית ולאורחי ההתנהגות המצופים ממנו. אילוף כלבים מקצועי עשוי לעלות כמה מאות שקלים אך באמצעות כמה כללי אצבע או טיפים לאילוף כלבים ניתן להגיע לבית יבש ואל נעלי נקיות משסימני שיניים…

אין כלבים שמדברים עברית...

בעלי חיים אינם מבינים את שפת בני האדם, אבל באמצעות הרגלים ניתן לחנך להתנהגות הרצויה של בעליו.

אחד הפרמטרים החשובים שעליכם להבין לפני אילוף כלבים, בין אם מדובר באילוף כלבים בסיסי או אילוף כלבים ברמה מתקדמת יותר הוא שבכלבים, גם בכלבי הכלאיים המבויתים ואלה שנולדו בתנאי "שבי", טמונים אינסטינקטים בסיסיים, עוד מתקופת אבותיהם הפראיים, ביניהם, ההרגל הטבעי שלהם לחיות בלהקה. מבחינתו של הכלב בני הבית בו הוא חי מתפקדים כלהקה, זה שקובע את הטון הוא מנהיג הלהקה ובלא הסמכותיות הזאת הנקראת בשפתנו אילוף, עלול להתרחש המצב הפחות רצוי לנו, הפיכתו של הכלב לדמות דומיננטית בבית. מצב, ממנו קשה מאוד לחנכו למצב "מאולף" וקשוב.

אילוף לאי עשיית צרכים

על פניו מדובר באחד הקשיים המרגיזים ביותר שקיימים. לחזור הביתה ולגלות שלוליות וכתמים כהים על השטיח, על רצפת המטבח ובחדר השינה היא תקרית לא מלבבת במיוחד בלשון המעטה. אולם פתרון הקושי הנ"ל הינו פשוט יותר מכפי שנדמה לחכם מבין יתר אתגרי האילוף. מבין כל טכניקות לאילוף כלבים מדובר הפעולה הפשוטה ביותר באם מתמידים בה, בייחוד כאשר מדובר בתחום טכניקות לאילוף גורים. הסנקציות בעת אילוף הגור הינה הכרחית ליצירת מצב של הבנת הציפיות. חשוב "לתפוס" את הכלב בשעת מעשיו ולהתייחס לכך באותו רגע, כאשר הכלב עושה את צרכיו, עליכם לגשת אליו לתת מכה קלה באפו (הכלבים רגישים במיוחד באזור האף) ולומר בתקיפות: "לא". חשוב להתמיד בפעולה זו, ומאידך, להקפיד לשבח את הגור בעת עשיית צרכיו בחוץ ע"י מתן תגמול אשר יכול לבוא לידי ביטוי, בצורת ליטוף או חטיף. יש להתמיד בסנקציות החיוביות והשליליות כאחד להצלחת התהליך - לאחר שבועיים לערך תראו שכמויות השלוליות והכתמים בבית' תרד.

סנקציות אלה יעילות בכל מעשה שלילי של הכלב או חיובי של הכלב.

אין נובחים בשעת הסעודה - כך תלמדו את הכלב לא לרבוץ ליד שולחן האוכל

הכלבים הם יצורים רעבתניים, קיבתם תמיד פנויה לעוד ועוד מזון, אולם, הדבר אינו בריא לו מבחינה הבריאות הגופנית והמשמעתית, וכמובן, שאינו בראי גם לשקט ולסדר בבית. חשוב ליצור מצב של הפנה גם בקרב הכלב וגם בקרב בני הבית, במיוחד באם ישנם ילדים בבית, ששולחן האוכל ו/או המטבח הוא מקומם של ההולכים השניים בלבד. במקרים בהם הכלב מתקרב אל שולחן האוכל אחת הטכניקות היעילות ביותר היא להשתמש בחפץ מרעיש כמו קופסה ריקה עם כמה מטבעות או חפצים קטנים ולנער אותה באזור עורף הכלב, פעולה זו מדמה את נהימת הכלבה על הגור שלה בשעת כעס. התמדה בפעולה זו בכל התקרבות אל שולחן האוכל תרגיל את הכלב לסנקציה של "הרעש המבהיל" ותפחית התנהגות זו עד להיעלמותה.

חשוב להימנע מלתת לכלב מזון בשעת הארוחה שלכם, לתרומה ליעילות אילוף זה. במקרים בהם ישנם ילדים קטנים בבית, אילוף כזה יהיה מעט מאתגר יותר והאתגר האמיתי יהיה דווקא מכיוון הגורם האנושי "המוקטן". יש לדבר עם הילדים ולהסביר להם כי מתן כל מזון של בני אדם שאינו מזונו של הכלב במיוחד בשעת הסעודה יכול לגרום לכלב לחלות, ולכן, אין לתת לכלב כל מזון פרט למזונו שלו.

טכניקות אלה, לאילוף כלבים, הם הטכניקות הבסיסיות ביותר, אך אותו בסיס יעזור לכם ליצור תיאום ציפיות ביינכם לבין הדייר הכלבי שלכם ולאפשר חיים משותפים של הנאה והבנה. אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של הכלב על פני בני האדם הוא יכולת הקליטה המהירה וההסתגלות המהירה למצבים חדשים, ניצול נכון של תכונה זו יביא אתכם ליכולות של טכניקות לאילוף כלבים מתקדמות יותר.

בהב- צלחה!